İçeriğe geç
Ana sayfa » Yellowstone – Jeolojik Eğitim Alanı

Yellowstone – Jeolojik Eğitim Alanı

Yellowstone

Yellowstone Millî Parkı

Yellowstone Ulusal Parkı (Yellowstone National Park), ABD’nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer alan ulusal parkı. 1 Mart 1872’de Devlet Başkanı Ulysses S. Grant’ın imzasıyla ABD’nin ve dünyanın ilk ulusal parkı olmuştur.

Dünyanın ilk ve en eski milli parkı olma özelliğini taşımaktadır. Yellowstone Milli Parkı’nın büyüklüğü yaklaşık olarak 8987 km²’dir. Amerika’nın Idaho, Wyoming ve Montana eyaletlerinin kesiştiği yerde bulunur. Büyük bir kısmı (%92) Wyomingde olmakla birlikte %8’i Montana ve %2 si ldaho eyaletine kadar uzanmaktadır. Özellikle içinde bulunan çok büyük gayzerleri ile tanınır. Dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı burada bulunur ve sayıları 10000’i aşmaktadır.Yellowstone da 300 den fazla gayser,290 dan fazla da irili ufaklı şelale bulunmaktadır.

2010 yılında 3.7 milyon ziyaretçi sayısıyla 2009 yılının 3.2 milyon olan ziyaretçi sayısını aşarak rekor kırmıştır.Yellowstone da bulunan en önemli ve en çok ziyaret edilen yerler;

.Old Faithful .Grand Canyon of Yellowstone .Madison .Mammoth Hot Spring .Mud Volcano .Norris .West Thumb .Yellowstone Lake .Fishing Bridge Lower-Upper Falls noktalarıdır.

Old Faithful en çok ziyaret edilen gayser’dir.Yellowstone’daki belki de dünyadaki en önemli gayserdir.Yaklaşık olarak her 91 dakikada bir, çok yüksek sıcaklığa ulaşan sıcak suyu ve buharını havaya püskürmektedir.

Yellowstone National Parkı Memeliler, kuşlar, balıklar ve sürüngenlerin yüzlerce türüne ev sahipliği yapmaktadır.Yellowstone’da özellikle boz ayı denen grizzly türü,siyah ayı,buffalo,Amerika da yetişen bir geyik türü olan elk geyikleri,antilop,çakal ve vaşaklar yoğun olarak bulunmaktadır.1960’ların sonuna doğru Yellowstone da özellikle ayı populasyonu oldukça artmıştır. Ayılar insanlardan korkmadıkları için ,park ve piknik alanlarındaki çöpleri karıştırarak yiyecek temin etmeye çalışmaktadırlar.Sonunda bunu önlemek için parktaki tüm çöp kutuları tamamen kapalı ve onların erişemeyecegi şekilde yeniden dizayn edilmiştir. Parktaki termal aktivite de hayvanların yiyecek teminine büyük ölçüde yardımcı olmaktadir.Gayzerlerin yaydığı ısı sayesinde otlar daha iyi gelişmekte ve bu ısı otların kışın karlarla örtülmesini dahi önlemektedir.Bu sayede kış aylarında genellikle güneye göç eden su kuşları ise parkta kışında yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bunun yanısıra Yellowstone da yaklaşık 1100 çeşit yerli bitki,200 den fazla egzotik bitki bulunmaktadır.

Wikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir