Manyetizma ve fuko akımları

Fuko akımı nedir? Fuko akımı değişken bir manyetik alan uygulanan iletkenin içinde oluşan elektrik akımıdır. Aynı zamanda eddy akımı olarak da bilinir. Pratikte önemli olduğu iki nokta transformatörler ve fuko test cihazlarıdır. Transformatörlerde bu akımlar çoğu zaman iletken olan manyetik çekirdek içerisinde akarak kayba neden olurlar. bunu engellemek için transformatör çekirdekleri ince plakalar halinde üretilir […]

AC izolasyon testi

AC izolasyon testi ( Arızalı yerin tespiti)

Bu videodaki testte bir generatörün stator sargılarındaki izolasyon problemi AC İzolasyon test metoduyla araştırılmaktadır.Videonun zaman saati 1:53 ve 2:40 olduğu anda izolasyondaki problemden dolayı deşarj anı görülmektedir. Bu yaklaşık 10000 VAC olan gerilim testinin yaklaşık 3000 V kademesinde meydana gelmektedir. Böyle bir durumda yapılması gereken arızalı olan bobin parçasını veya bloğunu değiştirmektir.

 

İzolasyon testleri hakkında bilgiler

 

DC test yalıtım direncini ölçmek için kullanılır. Genelde makaradaki bobinin iki ucuna yakın yerlerdeki yalıtım hatalarını bulmada işe yarar.

AC test (empedans test) daha iyi nüfuz edebilme özelliğine sahip olması nedeniyle makara içerindeki 1000 mt. de mevcut yalıtım hatasını tespit etmenizi sağlar.

Bazen AC test yerine DC testte uygulanan gerilimin 1.7 katı DC test yapılıyor ama bu AC testinin yerine geçmez. AC testte (kapasitör gibi düşünün) yüksek akım çekilir, bu nedenle güçlü bir trafo üzerinden test gerilimi üretilmeli ve test süresince gerilim stabil kalmalıdır.

Bir de veru low frequency (VLF) test cihazları var. 0.1 Hz te AC gerilim uyguluyor. Bu durumda çekilen akım çok düşük olduğu için portatif cihazlarla AC test yapılabiliyor.

Uygulanan gerilimler önemli. Delinme testi (hi pot) izolasyona zarar verebilir.

Bunların haricinde ramp test vs. gibi testler de var.  Devamı hakkındaAC izolasyon testi

Ya Elektrik Olmasaydı !

 Ya Elektrik Olmasaydı ! Bir hayalgücü ürünü olan bu videoda elektrik şebekesinin ve pillerin var olmadığı bir ortam hayal edilmeye çalışılmış, ne kadar eğlenceli olsa da kendi içinde bir takım tutarsızlar barındırmakta…

İşte süper priz

Üzerine su döküldüğünde bile sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eden, içine cımbız sokulduğunda bile çarpmayan bir priz ister misiniz? İşte o priz bu videoda. Priz Priz, elektrik enerjisiyle çalışan cihazları elektrik şebekesine irtibatlandırmak amacıyla kullanılan gereç. Birçok çeşidi vardır. Genelde evlerde topraklı priz kullanılır. Topraklı prizlerde faz ve nötr haricinde bir de toprak ucu vardır. […]

Elektrik motoru montajıELEKTRİK MOTORLARI

1.1. ELEKTRİK MOTORLARININ TANIMI VE YAPISI

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren aygıtlara elektrik motorları denir.Her elektrik makinası biri sabit (Stator) ve diğeri kendi çevresinde dönen (Rotor ya da Endüvi) iki ana parçadan oluşur. Bu ana parçalar: elektrik akımını ileten parçalar (örneğin: sargılar), manyetik akıyı ileten parçalar ve konstrüksiyon parçaları (örneğin: vidalar, yataklar) olmak üzere tekrar kısımlara ayrılır. Alternatif akım ile çalışan elektrik makinalarında rotor ve statorun manyetik akıyı ileten kısımları fuko akımlarından kaçınmak amacıyla tabakalandırılmış saçlardan yapılır. Rotor ve Stator saç paketlerinin yapılması için 0,35 – 1,5 mm kalınlığında, tek ya da çift taraflı yalıtılmış saç levhalar makas tezgahlarında şeritler halinde kesilir. Bu şekilde oluşturulan saç şeritler şerit çekirdekli trafoların ve makinaların yapımında başka bir işleme gereksinilmeden derhal kullanılabilmektedir. Makastan çıkan saç şeritler çok seri – çalışan kalıp – kesme presine verilir. Dakikada 300 – 500 kesme yapan 500 000 kp’lık presler stator ve rotor saç profillerini bir dizi – kesme halinde arka arkaya çıkartır.
Devamı hakkındaElektrik motoru montajı