İçeriğe geç
Ana sayfa » Yavuz Sultan selim 3.köprü Animasyon

Yavuz Sultan selim 3.köprü Animasyon

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da Üçüncü Boğaz Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında yapımına başlanan üçüncü köprüdür. Köprü güzergahı, Avrupa Yakasında Sarıyer’in Garipçe köyü ile Anadolu Yakasında Beykoz’un Poyrazköy semtinde yer almaktadır.

Yapımı tamamlandığında, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacaktır. Köprünün temel atma töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve birçok davetlinin katılımı ile 29 Mayıs 2013’te atıldı.

İnşaat aşaması

Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatı, köprünün her iki ayağının oturduğu Garipçe ve Poyrazköy mevkilerinde eş zamanlı olarak yapılmaktadır. 29 Mayıs 2013 tarihinde temeli atılan köprü bacaklarının inşaatının Temmuz 2014’te tamamlanması planlanmaktadır. Köprü ayaklarının deniz seviyesinden 208. metre yüksekliğine kadar olan kısımda sürekli beton dökümü gerçekleştirilmekte ve ayaklar günde 2-3 metre yükselmektedir. 25 Aralık 2013 itibariyle Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bacakları yaklaşık 125 metre yüksekliğe ulaşmıştır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir