İçeriğe geç
Ana sayfa » Türk Mucitten %25 tasarruf sağlayan cihaz

Türk Mucitten %25 tasarruf sağlayan cihaz

 

Geliştirdiği cihazın elektrik tüketiminde yüzde 25 tasarruf sağladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylanan ve başarı ödülü alan Hakan Yıldırım, seri üretim için finansman sıkıntısı çekiyor. Üretmiş olduğu “Eko Turka” marka fiş ile elektrik faturasında önemli derecede tasarruf sağlayacak olan buluş, evlerde, iş yerlerinde, endüstride kullanılan soğutma dolaplarında havalandırma motorlarına monte edilerek yüzde 25 elektrik tasarrufu sağlıyor. Şebeke ile motor arasına monte edilebilen elektronik bir cihaz ile motorun devrini değiştirmeden ve iş kaybı yapmadan cihazların ihtiyacı kadar elektrikle çalışmasını sağlayan ürün, aktif elektrik tüketimini kontrol ederek uygulamaya göre elektrik sarfiyatını yüzde 25’e kadar azaltabiliyor.

 

Cihazın denemesini Türkiye’deki bir alışveriş merkezinde 6 ay boyunca test eden Yıldırım, cihazın olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi (E.İ.E) tarafından da teknolojik motorlarda test edilen cihazın tasarruf yaptığı bakanlık tarafından onaylandı.

 

ELEKTRİK SARFİYATINI YÜZDE 25 AZALTIYOR

 

Yapmış olduğu aletin buzdolapları, klima, çamaşır makinesi, havalandırma motorları gibi çeşitli aletlerde denediğini ve elektrik sarfiyatını yüzde 25 azalttığını söyleyen Yıldırım, alışveriş merkezleri ve büyük fabrikalardaki soğutma cihazlarına teknoloji adapte edildiğinde, ticari işletmelerin daha fazla kar elde edeceklerini belirtti. Ürettiği cihazı kendi laboratuvarında deneyen ve fabrika, alışveriş merkezleri gibi büyük işletmeler için cihazın daha büyüğünü yaptığını söyleyen Yıldırım, “45 vatlık bir havalandırma motoruna takılan bu cihaz, elektrik sarfiyatını aynı makinede 28 vata kadar düşürüyor. Elektrik akımının bu kadar düşmesine rağmen havalandırma cihazının performansında herhangi bir düşüş söz konusu olmadı.

 

Havalandırma motoru normal hızında çalıştı. Geliştirdiğimiz teknoloji, bir mikro işlemcinin üzerinden ihtiyacı olan güç noktasını algılıyor ve o gücü sisteme kullandırıyor. Özellikle evlerdeki buz dolapları, iş yerlerindeki soğutma cihazları, endüstriyel trifazi motorlar, havalandırma sektöründeki motorlara, sabit devirli çalışan ünitelere rahatça monte edilebilen bir cihaz. Cihazımızı çeşitli iş yerlerinde ve alışveriş merkezlerinde denedik ve ciddi anlamda elektrik faturalarında düşüş olduğunu gördük. Piyasada buna benzer ürünler üretildi ancak bu cihazlar elektrik faturasını düşürmedi. Bu ürüne Türk ismini verip sponsor bulmak istiyoruz. Her Türlü tasarımını hazırladık. Üretime hazır bir şekilde hazırladık ancak finansman konusunda sıkıntı çekiyoruz” dedi.

 

Yıldırım, yeni üretim modelleri ile çeşitli sektörlerdeki üretimi artıracağını, ürününü dünya pazarına çıkarılabileceğini belirtti. Ürünün başka bir firma tarafından kopyalanmasının mümkün olmadığını ifade eden Yıldırım, “İşlem çok özel olarak geliştirilen bir yazlım ve mikroişlemci tarafından yapılıyor. Mühendislik yöntemi ile aynı işlemi başarabilecek bir ürün daha yapılamadı. Birçok firmaya numuneler yolladık ve ürünün bir benzerini yapamadılar” ifadelerini kullandı.

 

Devletin ya da büyük şirketlerin kendisine destek vermesi halinde üretilen teknolojinin işsizliğe çare olabileceğini ifade eden Yıldırım, elektrik motorunda iş kaybı yapmadan elektrik faturasını azatlığını belirterek, “Bu cihaz sayesinde sanayici elektriğe daha az para ödeyecek. Bu ürünün en az bin kadar modelini yaptım ve alt yapısını Türkiye’de hazırladım. Ürünün parçaları tamamen yerli mallardan oluşuyor. Finansman desteği verecek bir girişimci olursa bu ürünün modellerini üreterek, dünya pazarında yerimizi alabiliriz.

 

Ülkemiz insanının işine yarayan bir teknoloji, dünyanın her yerinde ev ve ticari işletmecilerinin de işine yarar. Basit bir hesap yapacak olursak, 10 yıllık süreçte ilgili teknolojileri Türkiye’de üretmek suretiyle 250 milyar dolar kar elde edilebileceği, hatta bu rakamın artabileceğini söyleyebilirim. Bu sebeple profesyonel şekilde üretim, pazarlama ve teknik hizmet aşamaları için yatırımcıların desteğine ihtiyacım var” diye konuştu.

Basından

“Türk Mucitten %25 tasarruf sağlayan cihaz” hakkında 10 yorum

 1. sayın
  hakan yıldırımın elektrik tasarrufu cihazıyla ilgili görüşmek isteriz
  adres bilgileri veya kendisi ile görüşürsek memnun oluruz
  sagılarımla
  ziya çoban

  iş tel 0216 526 16 64 fax 0216 526 18 89

 2. SELAMLAR

  Tasarruf tabiki iyidir sponsor bulamadığını söylüyosun bakın ben size sponsor öneryorum KOBİ a.ş bunlar olur sana iletişime geç eskişehir yolu 9. km C blok kat 4 ANKARA

 3. Elektrik Mühendisleri Odası, kamu yararını gözeterek, elektrik kullanımını azaltmadan faturaları azalttığını iddia eden aletleri laboratuvar ortamında incelettirerek bir rapor hazırlamıştır. Adı geçen “sözde elektrik tasarruf cihazları” tamamen bir aldatmacadan ibarettir.

  http://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=73026&tipi=4&sube=0

  Evlerdeki sayaçlar zaten sadece aktif güçleri hesaba alırlar.Reaktif güçleri hesaplamazlar. Bu cihazlarda ucuz, basit bir kondansatör bulunur ve reaktif güçleri düşürürler.Yani ev kullanıcısını dolandırıyorlar.
  Reaktif güçlerin hesaplandığı sayaçlar işyerlerindeki trifaze sayaçlardır. O tip yerlerde de bu sistem kompanzasyon sistemi olarak zaten yıllardır kullanılmaktadır.

 4. Meslektaşımı tebrik ederım.Ancak bu kouda bir teredütüm var.Bu deneyı bir elekrik sayacı ile teyyid etmek lazım.Mühtemelen arkadaşım devreye paralel kondansatör bağlyarak sadece reaktıf enerji akışını engelemektedır.bilindığı üzere monofaze aktif elektrik sayacı reaktif enerjiyi ölçmez.İsteyen arkadaşlar benımle bu konuda irtibata geçıp bilgilerimizi paylaşabiliriz

 5. öncelikle elektronik sayaç çıkışına baglayıp deney yapılsın sayaç bu işe ne diyor analizörle deyil .sonuçta parayı sayaca göre hesaplayıp alıyorlar.

 6. Sizi Serbest zamanlarda Çalışabileceğiniz iş fırsatıyla tanıştırmak istiyorum…
  satış yapmak zorunda kalmadan, toplantıya misafir getirme çabasında olmadan, SADECE İNTERNETİ KULLANARAK VE HERKESİN ÇALIŞABİLECEĞİ (ev hanımı memur öğrenci öğretmen işçi işsiz serbest meslek çalısanları vb.) BİR İŞ FIRSATINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIDAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ
  http://www.parttime-ekis.com

 7. 16 9-12-12Ali Bu soruyu ceamplvaak şu an ie7in e7ok gfce7 e7fcnkfc bu tfcr hibrit cihazların hie7biri tfcrkiyeye ulaşmış değil. ancak benim dfcşfcncem hibrit cihazları kullanmak e7ok daha pratik olucak. ancak şu anda birşey sf6ylemek zor. 0Sizce dogru mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir