İçeriğe geç
Ana sayfa » Saçları dikleştiren cihaz-Van de Graaff jeneratörü

Saçları dikleştiren cihaz-Van de Graaff jeneratörü


 

 

The Van De Graaff jeneratörleri ve Sihir

Van de Graaff jeneratörleri statik (durağan) elektrik üreten araçlardır. Elektrostatik jeneratör (En iyi örnekleri Van de Graaf jeneratörü ve Wimshurst makinasıdır.) mekanik enerjiyi, elektrostatik endüksiyon veya sürtünme ile üretilen eşit ve zıt elektriksel yüklere bölerek kullanır. Bu aletlerle birbirinden ilginç cihazlar yapılmış.
İlk olarak aşağıda görülen sihirli çubuktan bahsetmek istiyorum.Çubuğun içine yerleştirilen küçük “Van De Graaff” jeneratörleri ile bakın neler yapılmış. Bu çubuğu salladığımızda cisim hareketlerimiz yönünde havada durabiliyor.

Yani bu sıralar etrafınızda Harry Potter’ler çoğalırsa hiç şaşırmayın :). Bu arada merak edenler için söyleyim Amazon da satılmaya başlamış bile.

Bahsedeceğim ikinci cihaz ise The Van De Graaff jeneratörü ile oluşturulmuş bir topuz. Elektrostatik elektrik yüklenen topuza dokunan kızın saçlarının nasıl dik dik olduğunu aşağıda görüyorsunuz.

“Saçları dikleştiren cihaz-Van de Graaff jeneratörü” hakkında 6 yorum

  1. Bizim okulda bu aletten var. Hemde büyük olan dokununvüca saçlarımız dimdik oluyor. Sizden ricam öğretmen bize sömestr ödevi olarak bu aletle nasıl bir DENEY yapabilceğimizi araştırmamızı istedi. Hiçbir sitede cevap bulamıyorum bana yardım edermisiniz ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir