Rüzgar Türbini Parçalanıyor

4
2662
gösterim


 

 

 

Rüzgar Türbinleri

Rüzgâr enerjisi, rüzgârı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket (kinetik) enerjisidir. Bu enerjinin bir bölümü yararlı olan mekanik veya elektrik enerjisine dönüştürülebilir.

Rüzgârın gücünden yararlanılmaya başlanması çok eski dönemlere dayanır. Rüzgâr gücünden ilk yararlanma şekli olarak yelkenli gemiler ve yel değirmenleri gösterilebilir. Daha sonra tahıl öğütme, su pompalama, ağaç kesme işleri için de rüzgâr gücünden yararlanılmıştır. Günümüzde daha çok elektrik üretmek amacıyla kullanılmaktadır.

Fosil, nükleer ve diğer yöntemlerde atmosfere zararlı gazlar salınmakta, bu gazlar havayı ve suyu kirletmektedir. Rüzgârdan enerji elde edilmesi sırasında ise bu zararlı gazların hiçbiri atmosfere salınmaz, dolayısıyla rüzgâr enerjisi temiz bir enerjidir, yarattığı tek kirlilik gürültüdür. Pervanelerin dönerken çıkardığı sesler günümüzde büyük ölçüde azaltılmıştır.

Ayrıntılı bil ekteki dosyada :

Rüzgar Türbinleri İndir

4 YORUMLAR

  1. fren sistemindeki bir problemden dolayı fazla rüzgarda kendisini yavaşlatamıyor ve paller eğilerek gövdeye çarpıyor sonrası malum videodaki gibi
    fakat zararsız bir sistem faydası ile kıyaslanınca daha çok yaygınlaşması gerek

CEVAP VER

Yorumunuzu yapınız
Lütfen adınızı yazınız