İçeriğe geç
Ana sayfa » Rüzgar Türbini Parçalanıyor

Rüzgar Türbini Parçalanıyor


 

 

 

Rüzgar Türbinleri

Rüzgâr enerjisi, rüzgârı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket (kinetik) enerjisidir. Bu enerjinin bir bölümü yararlı olan mekanik veya elektrik enerjisine dönüştürülebilir.

Rüzgârın gücünden yararlanılmaya başlanması çok eski dönemlere dayanır. Rüzgâr gücünden ilk yararlanma şekli olarak yelkenli gemiler ve yel değirmenleri gösterilebilir. Daha sonra tahıl öğütme, su pompalama, ağaç kesme işleri için de rüzgâr gücünden yararlanılmıştır. Günümüzde daha çok elektrik üretmek amacıyla kullanılmaktadır.

Fosil, nükleer ve diğer yöntemlerde atmosfere zararlı gazlar salınmakta, bu gazlar havayı ve suyu kirletmektedir. Rüzgârdan enerji elde edilmesi sırasında ise bu zararlı gazların hiçbiri atmosfere salınmaz, dolayısıyla rüzgâr enerjisi temiz bir enerjidir, yarattığı tek kirlilik gürültüdür. Pervanelerin dönerken çıkardığı sesler günümüzde büyük ölçüde azaltılmıştır.

Ayrıntılı bil ekteki dosyada :

Rüzgar Türbinleri İndir

“Rüzgar Türbini Parçalanıyor” hakkında 4 yorum

  1. fren sistemindeki bir problemden dolayı fazla rüzgarda kendisini yavaşlatamıyor ve paller eğilerek gövdeye çarpıyor sonrası malum videodaki gibi
    fakat zararsız bir sistem faydası ile kıyaslanınca daha çok yaygınlaşması gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir