İçeriğe geç
Ana sayfa » Rüzgar Enerjisi ile su pompası animasyonu

Rüzgar Enerjisi ile su pompası animasyonu


 

 

ELEKTRİK ELDE ETME

Bu konudaki ilk çalışmalar Danimarkalılar tarafından yapılmıştır. Danimarkalılar daha da ileri giderek bir asenkron generatör yardımıyla enterkonnekte sisteme enerji verebilmişlerdir. Hollanda ise zaten yel değirmenleriyle doludur. Almanların “Growian” adını verdikleri dev aerojeneratör 100 m çaplı bir pervaneye sahip ve 100 m yüksekliğindedir. Gücü ise ancak 2-3 megawatt (MW) dır. Son zamanlarda Grovvian’ı geliştirip 5 mw lik bir santralı yapmayı başarmışlardır. Fransa’daki tecrübeler ise Almanya’dan geri kalmayacak durumdadır.

Amerika’da ise rüzgârdan azamî istifadeyi sağlamak için kompütürlerle donatılmış ve otomatik olarak kanatlarını rüzgâr yönüne dik olarak ayarlayabilen rüzgâr generatörleri “Giromill” yapılmıştır. Bunların gücü şimdilik 40 Kw’dır.

Rüzgâr generatörleri asenkron generatörle elektrik üretebileceği gibi doğru akımı üretip bunlan akümülatörlerde depo edebilir ve toplanan bu enerji ısıtma aydınlatma soğutma ve buna benzer ihtiyaçlarda kullanılabilir.

Bir aerojeneratörden elde edilebilecek azami güç:

W=285.10-4.V3.D2 (kilowatt) dir.

D= Rüzgâr hızı (m/sn)

D= Türbin çarkı çapı (m)

V= Rüzgâr hızı (m/sn) Yukarıdaki formüle göre güç hızın kübü ve çarkın çapının karesi ile artmaktadır. Yerden 80 m altındaki aerojeneratorlerde verim % 60 daha yukarılarda ise % 65 civarındadır.

Yerden 100 m yükseklikte çalışacak 2 kw’lık bir aerojeneratörün inşaası bugün için problem teşkil etmez; ancak daha yüksek ve daha güçlü santrallar kurulmasında inşaat problemleri çoğalmakta ve titreşimler ortaya çıkmaktadır.

Temennimiz bugün yurdumuz için yeni olan bu konunun gelecekte daha fazla alâka görüp enerji açığını kapatmada bir çare olarak düşünülmesidir.

RÜZGAR İLE SU TEMİN ETME

Derin kuyu pompalarından su çekmek için pervanenin ana miline krank biyel mekanizması ile bağlı olan bir emme basma tulumba vardır. Ana mil (pervane) takriben 60 s/dak. hızla döner. Bu ortalama devirdir. Rüzgârın hızlı olduğu anda pervane daha hızlı dönebileceği gibi yavaşladığında da hiç dönmeyebilir. Sistemin gücü yaklaşık olarak 05 beygir kadardır. Ancak sistemin gece ve gündüz devamlı çalışacağı göz önüne alınırsa verimi yüksek sayılır.

Bir havuzda toplanan su sulamacılıkta kullanılabilir. Ayrıca içme suyu temininde de kullanılabilir. Memleketimizin çeşitli üniversitelerinin ve akademilerinin makina ve ziraat fakültelerinde bu konuda araştırmalar yapılıp projenin verimli olmasına çalışılmaktadır. Bu sistem halen memleketimizde çeşitli kuruluşlar tarafından yapılıp kullanılmaktadır.

“Rüzgar Enerjisi ile su pompası animasyonu” hakkında 4 yorum

 1. Ülkemizin birçok bölgesi rüzgar enerjisi potansiyeline sahip, İsmail Bey de bu enerjiyi kullanarak hem kendi ihtiyacını görüyor hem de bu sistemi kullanmak isteyenlere yardımcı oluyor. Daha önce dalgıç pompa, su motoru, gibi sistemlerle suyunu çıkartıyor ve arazilerini suluyordu. Haliyle yakıt masrafı yüksek geliyordu.Bundan bunalan İsmail Bey kafasındaki projeyi uygulamaya koydu ve Rüzgar Enerjisi ile sıfır maliyete tarım arazilerini sulamaya başladı.Şimdi bu sistemin nasıl çalıştığını İsmail Bey’den dinleyelim.
  Sistem Nasıl Çalışır ?
  Rüzgar Enerjisi ile 10 metrelik kule üzerinde dönen çark (Pervane ) mekanizmayı harekete geçiriyor ve mekanizma tulumba sayesinde kuyudan suyu çekiyor.Sistemin çalışması için az bir rüzgar olması yeterli.Rüzgarlı havalarda günlük 25 -30 ton a kadar su çekebiliyor.
  Ne kadar Su pompalayabiliyor ? Kaç Ton ?
  Rüzgar Gülü, normal rüzgar alan havada günlük 10 – 15 ton arası su çekip-bunu pompalayabiliyor.Normal üzeri rüzgarlı havalarda ise 25-30 tona kadar suyu çekip pompalayabiliyor.

  Kullanım Alanları Nelerdir ?

  Tarım alanları sulamasında, büyük avantaj sağlar. Rüzgar enerjisi ile elektriğe para vermeden su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 250 metreye derinliğe kadar su çekebilir ve 1000 metreye kadar su iletebilirsiniz. İhtiyaca uygun değişik ebatlarda çark ve kule sistemlerimiz vardır.

  Teknik Özellikleri Nelerdir?
  250 metre derinliğe kadar su çekme imkanı
  Kule Yüksekliği : 6 – 30 metre
  1000 metre ileriye su pompalama imkanı
  İsteğe göre saatte 1 – 9 ton arası su atma kapasitesi
  Çapları 1 – 7 metre arasında değişebilen pervaneler üretme imkanı
  Tüm bu çalışmalar sizin ihtiyacınıza göre değişebilmektedir.

  Sistemin Maliyeti Nedir. ?
  Sistemin maliyeti müşterinin isteğine göre değişmektedir.
  Maliyeti Etkileyen Faktörler
  · Kule Yüksekliği 6 – 30 Metre Arası Değişmektedir.
  · Pervanenin Çapı 1- 7 Metre Arası Değişmektedir.
  · Saatte pompalayacağı su miktarı 1 – 15 Ton Arası Değişmektedir.
  Müşterilerimiz kendi ihtiyaclarına göre bu sistemi kurdurabilmektedirler…
  Sistem Hakkında Daha Fazla Bilgi Sahibi Olmak için Rüzgar Gülü Fotoğraflarını İnceleyebilirsiniz

  İletişim

  Daha Fazla Bilgi Sahibi Olmak veya Fiyat Almak için bizi arayabilirsiniz
  ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  Öztürk Tarım Aletleri – Tarımsal Sulama Sistemleri

  Yetkili : İsmail ÖZTÜRK

  Adres : Bigadiç – BALIKESİR

  TEL : 0 538 717 91 10

  http://www.karizmamedya.com/3sayfa/ruzgar-gulu-su-tulumbasi-ruzgar-ile-su-cikarma.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir