İçeriğe geç
Ana sayfa » Opel Ampera Tanıtım Video (Eng)

Opel Ampera Tanıtım Video (Eng)


 

 
 

 

Opel Ampera Tanıtım Video

Opel’in yeni modeli Ampera, 500 km menzile sahip elektrikle çalışan çevreci bir otomobil. Farklı

tasarımı ve genişletilmiş menziliyle yeni Opel Ampera.

Opel’in ilk defa Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımını gerçekleştireceği yeni modeli Ampera, Flextreme ve GTC Concept otomobillerinden aldığı tasarımı ipuçlarını bir araya getiriyor.

Ampera, gücünün tamamını elektrikten alıyor. 60 kilometreye (MVEG) kadar gerçekleştirilecek yolculuklar için, 16-kWh’lık lityum-iyon aküye depolanan elektrik enerjisiyle çalışıyor. Sıfır karbondioksit (CO2) salınımıyla yeni Opel Ampera hem çevreci hem de ekonomik. Akünün tamamen tüketildiği zaman, bir motor-jeneratöründen gelen elektrikle, Ampera’nın menzili 500 kilometreyi geçiyor.

Opel Ampera 16kWh lithium-ion bataryaya sahip so teknoloji ürünü bir hibrit otomobil. Uzun zamandır merakla beklenen aracın ilk seri üretim örnekleri test edilmeye başlandı. En geç 2011 yılında tamamen seri üretime geçilecek olan otomobil şu an için sınırlı sayıda üretilmekte. GM’in pazarda satmakta olduğu Chevy Volt’un yeni versiyonu olacağı kesinleşen araç, sıradışı bir tasarıma sahip. Opel Ampera, barındırdığı elektrik motoruyla 60km yol alabiliyor. Elektrik motorunun yanında içten yanmalı 4 silindirli bir motor bataryaların dolmasını sağlıyor. Bu sayede araç 500km’yi aşan mesafedeyol katedebiliyor.  0-100km/h hızlanmasını 9sn gibi kısa birsürede tamamlayan otomobilin en büyük özelliği ise, tam manasıyla hibrit olmaması.
Hibrit denildiğinde akla ilk gelen Toyota Prius tarzı otomobillerdir. Yani otomobil belli bir hızın altında içten yanmalı motorunu durdurur ve trafiğin sıkışık olduğu dur-kalklar esnasında elektrik motorunu kullanarak yakıt ekonomisi sağlar. Tabi Toyota Prius güneş enerjisi, fren gücü ve egsoz gazlarının ısısını dahi kullanarak elektrik üretimine yardımcı kaynaklar üretiyor fakat Opel Ampera’daki durum farklı. Opel Ampera’daki içten yanmalı benzin motoru sadece lithium-ion bataryanın şarj edilmesi için kullanılıyor. Araç itme gücü olarak sadece elektrik motorundan faydalanıyor. 115 HP güç üreten bu elektik motoru ile araç 160km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.
Opel Ampera gelecek ay Cenevre otomobil Fuarı’nda resmen tanıtılacak.

“Opel Ampera Tanıtım Video (Eng)” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir