İçeriğe geç
Ana sayfa » Motor montajı ve Çalışma prensibi Animasyon

Motor montajı ve Çalışma prensibi Animasyon

Motor Animasyon

Motor montajı ve Çalışma prensibi Animasyonu Videosu

İçten Yanmalı Motorlar

İçten yanmalı motorlar, yakıtın motor içinde yanma odası adı verilen sınırlanmış bir alan içinde yakılması ile enerji elde edilen motorlardır.

Bu motorlara bu ismin verilmesinin sebebi , bu motorlardan önceki motorlarda yani dıştan yanmalı motorlarda (örneğin; buhar makinesi, Stirling motoru) yakıtın motor dışında bulunan başka bir ortamda yakılması ile enerji elde edilmesidir. Buhar makinelerinde yakıtın motorun dışında bir bölümde yakılması ile elde edilen ısı enerjisi suyun buharlaştırılmasında kullanılıyordu. Buhar basıncı ile hareket ettirilen pistonlardan da mekanik enerji elde ediliyordu.

İçten yanmalı motorlarda yanma odasının motorun içine taşınmasıyla birlikte oldukça kompakt motorlar üretilebilmiştir ve otomobillerin oluşması sağlanmıştır.

Çalışma Prensibi

Yakıt, karbüratör veya Yakıt enjeksiyonu sistemiyle belli bir oranda hava ile karıştırılarak yanma odası denilen silindirin içine gönderilir. Karışım piston tarafından sıkıştırılarak buji yardımıyla ateşlenir. Dizel motorlarda ateşleme buji yerine yüksek basıç altında sıkıştırmayla yapılır. Karışım CO2 ve CO’e dönüşür. Bu reaksiyon hacim ve ısı yaratır. Buda pistonların salınım hareketi Krank mili yardımıyla mekanik enerjiye dönüştürülerek iş yapılmış olur. Yakıt olarak önceleri gazyağı kullanılmış günümüzde ise benzin, mazot ve LPG (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) oldukça yaygındır.

“Motor montajı ve Çalışma prensibi Animasyon” hakkında 33 yorum

 1. IDM
  Internetdownloadmaneger
  yi kurun siz istemeden size indirip indirmeyeceğini sorar videoları çokrahat indirisiniz. arsız bir program.
  NOT: ayarlarkısmından linkleri otomatik indirme modu aktif olmalı
  indirilenler—seçenekler—-panoya indirilenleri otomatik başlatı seçin tamam.

 2. bu videoyu indirmek için önce bilgisayara bir video iindirme apartaı yükmelisiniz sonra video nun üzerine tıkladıgınzda sağ alta zaten viedeo yüklensinmi diye gelir.

 3. ben vandan vedat usta ford transit renault master opel movano bakım ve yedek parçaları tel;05458455051 not; arabalar itinayla yapılır ve garantili

 4. bunu icat edende nasıl bır beyın sistemı var hayranlıkla azım açık izliyorum acaip bır buluş acaba ben niye böyle şeyler düşünemıyorum yoksa ben bizler beyin özürlümüyüz muhteşem bir icat adam yememiş içmemiş yapmış şapka çıkarırım bu işe keşke benimde kafam bassa böyle şeylere böyle şeylere vesile olsam burada paradan daha önemli şeyler var muhteşemmmmmm.

 5. Bunlar İnsan hayatını kolaylaştıran harika icatlar,bu İnsanlara saygı duymamak ne mümkün.Bazıİnsanlar çalışır bir şeyler yapar çoğunlukta hazırı tüketir.O milyon TL lüx araçlara binen insanlar aracından bir kablo çıksa takmasını bilmezler aracın kaportasını açsalar bi haber ama para onlara dünyada her şeyin en iyisini sunar.Umarım bu icatları yapanlar cennetin en güzel köşelerindedir.

 6. Hakikaten inanamıyoruz İnsanoğlu bunları yapabilme yeteneğini nereden elde ediyor.Bir zamanlar hayali dahi edilemeyen icatlar şu an çok basitleşmiş bir durumda…İnsan hayatını kolaylaştıran bu icatları bulan kişilere en içten saygılarımı sunuyorum.İnsanoğlu mükemmel düşünebilme yeteneğine sahip…

 7. Videoda bir hata gördüm benim bildiğim 4 zamanlılar 1-3 ve 2-4. pistın olmak üzere çalışır. Yani 1.ve 3. piston çalışırken 2. ve 4. piston ayrı çalışır. Videoda ise 1-4 2-3 çalışıyor.

 8. slm emre senin dediğin 1_3ve 4_2 veye 1_3 ve 2_4motrun ateşleme sırası 1 le 4 beraber 2 ile 3 beraber hareket eder ama biri def zamanındayken biri emme zamanındadır ateşleme sırsı yanı bujilerin çakma sırası veye enjektörlerin püskürtme sırası 1 3 2 4 veye 3 1 4 2 olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir