Limondan Elektrik Üretimi

37
8329
gösterim


 

 
Limondan ya da asit içerikli başka meyvelerden basit piller yapmak mümkün. Bu tip pillere, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmeleri nedeniyle “voltaik piller” adı veriliyor. Piller, asidik bir çözelti içerisine iki farklı metalin yerleştirilmesi mantığıyla yapılıyor. Buna göre, limona örneğin çinkoyla kaplanmış bir çivi ve bakır bir madeni para batırdığınızda, limon suyu gerekli asit çözeltisini oluşturuyor ve elektrik üretebiliyorsunuz. Tabii ki elde ettiğiniz elektrik akımı oldukça zayıf ama bir LED’de hafif bir ışıma sağlamaya yeterli oluyor. Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki web sitesinden elde edebilirsiniz: https://www.hilaroad.com/camp/projects/lemon/lemon_battery.html Alıntı *Bakır raptiye, bakır para, bakır levha *Ataç, çivi (çinko ile kaplı metaller olabilir) metal-demir olmaz *Led diyot (elektronikcilerde 5ykr) *Normal ince kablo (bakır veya metal olabilir) Bakır + (artı) Çinko – (eksi)dir *artı eksi’ye dikkat et *Led lamba yakacaksan + – sine dikkat et *Led lamba 3-5 volt da çalışır.

37 YORUMLAR

  1. yha arkdaşlar bende yapcam ama mesela bu led bi kere yanıo limonları deiştirsek tekrar yanarmı yani 2 3 defa yanarmıııı deney yapcazda rezil olmayalım hocanın karşısındaa bi cvp verirseniz sevnirimmmm!!!!!!!

  2. han a cevap.farklı metallerin kullanılma sebebi küçükte olsa voltaj farkı oluşturmak.zaten pillerin yapılma mantığı elektron alma verme farkı çok olan metallerin farklı kutuplarda ve bu elektronların akışını sağlayacak bir ortamda kullanılmasına dayanır.

  3. Değerli arkadaşlar yapamayan arkadaşlarım bir LİMONA BİR VİDA yada ÇİVİ BATIRIN O çinko yerine geçer çiviye kabloyu bağlayın ve diğer tarafdaki limonada kabloyu direk girin sonra o limona tekrar bir çivi takın ve diğer limona kabloyu direk girin bu şekilde çoğaltabilirisiniz.

    en son ki limondan bir çivi yerleştirin ve ona kablo bağlayın ondan önceki limondan da kablonuzu çıkarın çıkardığınız kablo (+) olaçak Çivili Kabloda (-) olaçaktır. Kolay gelsin

CEVAP VER

Yorumunuzu yapınız
Lütfen adınızı yazınız