İçeriğe geç
Ana sayfa » Limondan Elektrik Üretimi

Limondan Elektrik Üretimi


 

 
Limondan ya da asit içerikli başka meyvelerden basit piller yapmak mümkün. Bu tip pillere, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmeleri nedeniyle “voltaik piller” adı veriliyor. Piller, asidik bir çözelti içerisine iki farklı metalin yerleştirilmesi mantığıyla yapılıyor. Buna göre, limona örneğin çinkoyla kaplanmış bir çivi ve bakır bir madeni para batırdığınızda, limon suyu gerekli asit çözeltisini oluşturuyor ve elektrik üretebiliyorsunuz. Tabii ki elde ettiğiniz elektrik akımı oldukça zayıf ama bir LED’de hafif bir ışıma sağlamaya yeterli oluyor. Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki web sitesinden elde edebilirsiniz: https://www.hilaroad.com/camp/projects/lemon/lemon_battery.html Alıntı *Bakır raptiye, bakır para, bakır levha *Ataç, çivi (çinko ile kaplı metaller olabilir) metal-demir olmaz *Led diyot (elektronikcilerde 5ykr) *Normal ince kablo (bakır veya metal olabilir) Bakır + (artı) Çinko – (eksi)dir *artı eksi’ye dikkat et *Led lamba yakacaksan + – sine dikkat et *Led lamba 3-5 volt da çalışır.

“Limondan Elektrik Üretimi” hakkında 37 yorum

  1. yha arkdaşlar bende yapcam ama mesela bu led bi kere yanıo limonları deiştirsek tekrar yanarmı yani 2 3 defa yanarmıııı deney yapcazda rezil olmayalım hocanın karşısındaa bi cvp verirseniz sevnirimmmm!!!!!!!

  2. han a cevap.farklı metallerin kullanılma sebebi küçükte olsa voltaj farkı oluşturmak.zaten pillerin yapılma mantığı elektron alma verme farkı çok olan metallerin farklı kutuplarda ve bu elektronların akışını sağlayacak bir ortamda kullanılmasına dayanır.

  3. ben denedim ama olmuyor 5 limon taktım yine olmadı hopörlerin içindeki ısığı aldım aynı bu şeklilde yaptım ama olmadı yardım pls

  4. Değerli arkadaşlar yapamayan arkadaşlarım bir LİMONA BİR VİDA yada ÇİVİ BATIRIN O çinko yerine geçer çiviye kabloyu bağlayın ve diğer tarafdaki limonada kabloyu direk girin sonra o limona tekrar bir çivi takın ve diğer limona kabloyu direk girin bu şekilde çoğaltabilirisiniz.

    en son ki limondan bir çivi yerleştirin ve ona kablo bağlayın ondan önceki limondan da kablonuzu çıkarın çıkardığınız kablo (+) olaçak Çivili Kabloda (-) olaçaktır. Kolay gelsin

  5. arabanın aküsü bitti,5kilo limon aldım taktım 5 dakikada doldu

    inek gazını depoya koydum basınç uygulayarak gittim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir