İnşaat vinci (Kule Vinç) nasıl kurulur?

Kule Vinçler

Kule vinç, genellikle şantiyelerde sabit ya da hareketli (genellikle sabit) bir taşıyıcı üzerinde ağır yüklerin yatayda ve düşeyde taşınmasını sağlayan çelik strüktürdeki bir makinedir. Kule gibi yükselen bir gövdesi olduğundan bu şekilde isimlendirilmiştir. Gövde bölümü dışında BOM adı verilen ağırlık taşıyan kolu vardır. Bu kolu dengelemek için bomun arka ucunda denge taşları vardır. Kule vinçlerin birçok tipi vardır. Kendi başlarına ayakta durabildikleri gibi bina yükseldikçe onunla beraber yükselirler. Yapıya çeşitli aralıklarla atılan bağlantı ankrajlarıyla sabitlenirler. Kule vinçler yükseltilmek istendiğinde orta kısımlarında bulunan ekleme bölümünün vinci ortadan ayırıp yükseltir, bu oluşan yeni boşluğa vinç dışarıdan gelen ek parçayı kaldırıp yanaştırır. Yanaşan parça içe alınıp monte edilir ve bağlanır. Kule vinçleri, kule vinç operatörleri yönetir. Gövde ile bomun kesiştiği yerde bulunan kabinde çalışırlar.

Kule vinçlerin kapasiteleri yükün bomdaki yerine göre değişir. En çok kullanılan modeller genelde BOM ucunda 1250 kg taşırlar. Dipte ise 6000 kg taşıyabilirler. Kule vinçler güvenlik açısından saatte 50 km hızla esen rüzgarda çalıştırılmamalıdır. Periyodik olarak makine mühendisleri tarafından bakımları yapılmalıdır.

Yazar: admin

5 thoughts on “İnşaat vinci (Kule Vinç) nasıl kurulur?

  Fikret Akarsu

  (23 Nisan 2012 - 10:05)

  birde vinç kuralım o eksık kalmıştı

  Enes Can

  (14 Mayıs 2012 - 07:44)

  BENCE COK GUZEL HAZIRLAMISSINIZ ELINEZE SAGLIK

  Emre Sözen

  (01 Haziran 2012 - 22:16)

  vinç operatorü olmak isdiorum zormu sizce ? ? ?

  Murat Ayyıldız

  (14 Haziran 2012 - 15:09)

  HARİKAA OLMUŞ…

  ali cumhur kaya

  (07 Temmuz 2014 - 06:27)

  kule vinç bina yükseldikçe binaya sabitlenmeli midir yoksa binadan uzakta mı kurulmalıdır ya da her ikisi de olabilir mi? teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir