İçeriğe geç
Ana sayfa » Hücre tipi ayrılabilir kesici Animasyonu

Hücre tipi ayrılabilir kesici Animasyonu


 

 
Hücre tipi ayrılabilir kesici Animasyonu

Kesici ve Ayırıcılar

Disjonktör:Kesici
Seksiyoner:Ayırıcı anlamına gelir. Disjoktör ile kesici arasında ve Seksiyoner ile Ayırıcı arasında hiç bir fark yoktur, birileri Türkçe diğerleri Fransızcadır.

Kesiciler yük altında açma kapama yapan anahtarlama elemanlarıdır. KOntakların arkları söndürecek değişik sistemler içinde çalışırlar. Havalı, SF6gazlı ve vakum kesiciler gibi kesiciler mevcuttur. (Ark söndürme açısından) kontak mekanizması açısından da hidrolik veya yaylı tip kesiciler vardır. Orta gerilim, yüksek gerilm için yani her gerilim seviyesi için ayrı ayrı gerilim seviyesinde imal edilirler. Sonuç olarak akımı kesmek için kullanılırlar.

Ayırıcılar ise yük altında açma kapama yapamazlar, nedeni yaylı bir hızlandırma mekanizması ve ark söndürme düzenekleri olmadığı için daha yavaş hareket eder ve arkı söndüremez. Onun için ayırıcı açılma yada kapama manevrasından önce mutlaka akımın kesilmesi gerekir. Bu da anca aynı hat üzerindeki bir kesici devre dışı edilerek yapılabilir.

Ayırıcılar çoğunlukla gözle açık oldukları açıkça görünebilir ve özellikle bakım esnasında emniyet açısından özellikle bulunması istenenen şalt ekipmanıdır.

Her ne kadar yük altında açma kapama yapamaz desek de günümüzde belirli akımlara kadar yük ayırıcıları imal edilebilmektedir (BUnlar kesiciler kadar güvenli olmazasa da daha ucuz ve kesicilerin kullanıldığı yerlerde kullanılabilen ekipmanlardır.)

“Hücre tipi ayrılabilir kesici Animasyonu” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir