Francis türbin 3D animasyon


Francis Türbini:

Bu türbin tipini ilk kez 19. yüzyılda Amerikalı Howd ile Francis geliştirdiklerinden Francis adı verilmiştir. Francis türbinine su, yöneltici çarktan dönel çarka dıştan girip, çark kanatları boyunca aşağıya doğru giderek çarkı terk eder. Türbin tipi karşı basınçlıdır (Reaksiyon tipi). Şekilde tipik bir Francis türbin tesisi görülmektedir.

Francis tipi türbinleri 600 m düşüye kadar çalışırlar. Ve 500 MW’a kadar güç elde edilebilmektedir. Bu türbin tipinin Pelton türbinine göre avantajı, daha küçük boyutlarda imal edilerek, daha yüksek dönme sayılarında çalıştırmak mümkündür. Bu suretle imalattan dolayı bir hayli ekonomi sağlanır. Yurdumuzda Devlet Su İşlerinin denetiminde bulunan su türbini tesislerin büyük çoğunluğunda Francis tipi türbin kullanılmaktadır. Küçük güçlerde örnek olarak 200 kW’a kadar olan güçlerde ve 5 m düşüden daha az yerlerde kamara tipi denilen ve düşey eksenli Francis türbini kullanılır.

Bazen yatay eksenli olarak ta kullanılmaktadır. Bu türbin; ayarlanabilir yöneltici kanatlar, dönel çark ve emme borusundan meydana gelir. Yapısı basit ve kullanışlıdır. Büyük güç eldesinde kullanılan yatay eksenli ve salyangozlu Francis tipi denilen türbin kullanılmaktadır.

Yazar: admin

6 thoughts on “Francis türbin 3D animasyon

  Hüseyin Maviyildiz

  (14 Ekim 2012 - 19:42)

  türbin hakkında önemli bilgiler…..

  Fahrettin Akpınar

  (13 Şubat 2013 - 14:29)

  İLETİŞİM BİLGİLERİ YOK

  barış

  (02 Aralık 2013 - 16:51)

  HİDRO ELEKTRİK ENERJİ SANTRALLERİ FREN TERTİBATI İÇİN BALATA TASARIM VE ÜRETİMİ YAPMAKTAYIZ.

  ALPTEKİN

  (03 Haziran 2014 - 06:41)

  enerji sanrtalleri kurum ve generatör sarımı onarımı bakımı ve satışı yapmaktayız tamamen yerli firma olup TÜRKİYE ‘de tek firma

  kemal

  (17 Haziran 2014 - 11:46)

  ALPTEKİN isimli arkadaşla iletişim kurmak için ,e-posta bekliyorum,,telefonla irtibat için 05068365243,,selamlar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir