İçeriğe geç
Ana sayfa » Ev yapımı Tesla Bobini (1 Milyon Volt)

Ev yapımı Tesla Bobini (1 Milyon Volt)


 

 

 

Tesla Bobini

1892’de Yugoslav mühendis Nikola Tesla tarafından bulunan Tesla bobini, yüksek gerilim ve yüksek frekanslı bir akım kaynağıdır. Düşük gerilim kaynağını yüksek gerilim kaynağına dönüştürmek için, bir İNDÜKSİYON BOBİNİ kullanılır. İndüksiyon bobininin ikincil sarımuçlan (yüksek gerilimin uçları), bir kıvılcım aralığına (Tesla’nın ilk aygıtında kıvılcım aralığı yerine, bir Leyden şişesi yerleştirilmişti) bağlanır. Devre, Tesla bobininin birincil sarımı ve KONDANSATÖR üstünden tamamlanır. Birincil sarım magnetik olmayan bir çekirdek üstüne sarılı birkaç sargıdan oluşur ve çok sargılı olan ikincil sarımdan, ya hava boşluğuyla ya da yağla ayrılır.

Birincil sarımdaki gerilim, tıpkı indüksiyon bobinindekine benzer bir süreçle artarak, ikincilden çıkar. Birincil devrede bulunan kıvılcım aralığı, akımın birincil bobinde birkaç milyon hertzlik bir salmımla titreşmesine neden olur. Titreşimin etkisiyle ikincil uçlardan, hem yüksek gerilim, hem de yüksek frekans elde edilir. Aygıt genellikle, deneysel çalışmalarda kullanılır.
ikincil devreye, birincille rezonansa geçmesi (Bk. REZONANS) için, ayarlı bir kondansatör bağlanabilir. Böylece, ikincilde en yüksek frekans elde edilir. Birincil devrede/ indüksiyon bobini yerine TRANSFORMATÖR de kullanılabilir.

“Ev yapımı Tesla Bobini (1 Milyon Volt)” hakkında 6 yorum

  1. Merhabalar ampul vs küçük şelere elektirik verebilecek tesla bobini nasıl yapabilirim nelere ihtiyacım var lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz ???

  2. Arkadaşlar çok komik buldunuz sanırım muratın sorusunu…Oysa muratın söylediği mümkün! Oysa düşük amperlerde de elektronların sıçradığı görülmüştür. İlla tesla bobini kurmak gerekmez. 1000 volt gibi muhtelif degelerde de kıvılcımlar yaratılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir