İçeriğe geç
Ana sayfa » Elektrik Enerjisinin kablosuz iletimi

Elektrik Enerjisinin kablosuz iletimi

Kablosuz enerji iletimi (Tesla)

 
Elektrik Enerjisinin kablosuz iletimi Video.

Kablosuz iletim hakkında bir makale

Bilim adamları 1890’larda Nikola Tesla’dan beridir kablosuz olarak elektrik iletmeye çalışıyorlar. Günümüzde bu hedefe ne derece yaklaştık bir bakalım.

Teknoloji geliştikçe etrafımızdaki kablo sayısın giderek arttığını fark etmişsinizdir. Bunun yarattığı sıkıntıyı hepimiz mutlaka yaşamışızdır. Birbirine giren kablolar, masaların ve dolapların arkasına tıkılmış ve toz içinde kalmış bir halde dururlar. Birini çekip çıkarmak istediğinizde bunu bir türlü yapamazsınız ve bu durum çok sinir bozucudur.

Bunun farkında olan bilim adamları tüm cihazları kablosuz olarak geliştirmek üzerinde çalışıyorlar. Belki de yaygın olarak ilk kez cep telefonları ile başlayan bu akım, modemler, Bluetooth çevre birimleri ve benzeri birçok ürün ile giderek çoğalıyor. Ancak bizi kablolara mecbur bırakan çok önemli bir etken var, elektrik akımı.

“Elektrik Enerjisinin kablosuz iletimi” hakkında 5 yorum

 1. Nicolas Tesla’nın hayatını yaptığı deneyleri bir okuyun isterseniz. Seneler önce elektrik aktarımını kendi ürettiği tesla bobini ile uzaklara iletmeyi başarmıştır. ( Hatta bir söylentiye göre yaptığı bir deneyde bulunduğu binanın doğal rezonans frekansına yaklaşan Nicola Tesla’nın mekanik osilatörü, eski binayı sarstığı söylenmekte… sonu pedia ile biten internet ansiklopedisi sitesinde de var)

 2. Dünya’nın en güçlü vericisi [değiştir]
  Yüksek gerilim ve yüksek frekanslı elektrik iletimi konusundaki araştırmalar, Nicola Tesla’yı Colorado Springs yakınlarındaki bir dağın üzerine dünyanın en güçlü radyo vericisini kurup çalıştırmaya yöneltti. 60 metrelik direğin etrafında, 22,5 metre çapında, hava çekirdekli transformatörü yaptı. İç kısımdaki sekonder 100 sarımlı ve 3 metre çapındaydı. Üreticisi, istasyondan birkaç mil uzaklıkta bulunan enerjiyi kullanırken, Nicola Tesla ilk insan yapımı şimşeği oluşturdu. Bir direğin tepesindeki 1 metre çaplı bakır küreden, 30 metre uzunluğunda, kulakları sağır eden şimşekler çaktı. Ufka kadar gök gürültüsü işitildi. 100 milyon Volt değerinde gerilim kullanılıyordu.

  İlk denemesinde, vericideki güç jeneratörünü yaktı. Fakat tamir ederek 26 mil uzağa, gücü telsiz ile iletebilinceye dek deneylerine devam etti. O uzaklıkta, toplam 10 kW’lık 200 tane akkor ampulü yakmayı başardı. Daha sonra, kendi patentleriyle meşhur olan Fritz Lowenstein, Nicola Tesla’nın yardımcısı iken bu gösterişli başarıya şahit oldu

 3. Bulunduğumuz yüzyıldaki en iyi gelişme(!) ise şöyle:

  Kablo tarihe karışıyor
  Temelleri geçen yıl atılan kablosuz güç aktarımı projesi, ilk kez somut bir çalışmayla başarısını gösterdi. ABD’li bilimadamları, elektrik kablolarına gerek kalmadan 2 metre uzaklıktaki 60 vatlık bir ampülü aydınlatmayı başardı. Deney, öncü bir çalışma niteliği taşıyor.

 4. CİVALI AMPUL VEYA FLOURASNTLAR İLE BU ZATEN YAPILABİLOYR BURADAKİ BİR GÜÇ AKTARIMI SAYILMAZ BİLE SADEWCE CİVANIN ETKİLENMESİ OLAYIDIR GÜÇ PEDLERİ TEKNOLOJİSİ BUNDAN ÇÇÇOOOOOKK İLERİDE:D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir