İçeriğe geç
Ana sayfa » Elektrik devre testi- Multimetre nedir?

Elektrik devre testi- Multimetre nedir?

https://www.teknikvideo.net/wp-content/uploads/multimetre.mp4

 
Elektrik devre testi- Electrical_Circuit_Testers Video!

Multimetre

Multimetre Nedir?

Ohm, Volt ve Amper ölçebilen, elektronikçilerin elinin altında olması gereken ölçme aletine multimetre denir. Gelişmiş modellerinde kapasite ve sıcaklık ölçme foksiyonları da bulunur. Avometre olarak ta anılır. Dijital ve analog multimetreler olarak ikiye ayrılabilir.

Analog Multimetreler

Analog, ibreli multimetreler. Dijital multimetrelere göre okuması biraz daha zahmetlidir. Fakat profesyonel kullanıcılar tarafında tercih edilmeye devam etmektedir.

Dijital Multimetreler

Dijital multimetrelerin kullanımı analog multimetrelere nazaran oldukça kolaydır. Bu cihazlarda ölçüm sonuçları rakamla birlikte verilir. Ölçülen değerin birimi de yanında (10 mA, 1,2 V gibi) yazılır. Dijital ölçü aletlerinde okuma hatası bu nedenle olmaz.

Avometre, akım (Amper), gerilim (Volt),direnç (Ohm) ve kısa devre ölçebilen elektronik alet. Avometre sözcüğü, Amper, Volt ve Ohm kelimelerinin baş harflerinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Avometreler, elektrik ve elektronik sektöründe kullanılırlar, analog ve dijital olarak imal edilirler. Üzerindeki komutatörle istenilen ölçme değeri seçilip ölçme yapılır. Günümüzde avometreler oldukça gelişmiş ve birçok yeni özellik eklenmiştir.

Avometre Kullanırken Şu Husulara Dikkat Etmeliyiz [değiştir]

  • 1-)Avometre ile ölçüm yapmadan önce komitatörü (ortadaki dönen şey) dogru konuma almaya
  • 2-)Dogru ölçüm kademesine aldıgımıza (Mesela 20Milivoluk ölçüm yapmak için kademeyi 1000VDC ye alırsak yanlış ölçüm yapmış oluruz.Burada 20milivolt ölçeceksek 20milivolt a yakın 1 üst degeri almalıyız.örnegin 250milivolt gibi bir kademeye)

“Elektrik devre testi- Multimetre nedir?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir