İçeriğe geç
Ana sayfa » El Yapımı manyetik Fener

El Yapımı manyetik Fener


 

 
Manyetizma ve Faraday yasaları göz önüne alınarak oluşturulan elektrik akımı.

Faraday Yasası:

Endüksiyon yasasına göre manyetik alan içinde bulunan bir iletkenin oluşturduğu düzleme dik olarak gelen zamanla değişen akı, iletkenin uçlarında gerilim endüklenmesini sağlar. İletkenin bir düzlem oluşturabilmesi için kıvrılarak iki ucunun yan yana getirilmesi gerekir. Bu şekilde kıvrilan iletkenin her kıvrımı bir sarım oluşturur ve sarım sayısı N ile gösterilir. N adet sarımın seri bağlanması ile bobin oluşur.

N=1 sarımlı bir bobin manyetik alan içine sokulduğunda iletken üzerinden akım akar ve ve tel üzerinde elektromotorkuvvet oluşur. Oluşan elektromotorkuvvet kendini oluşturan akıya zıt yöndedir ve e=-NdΦ/dt ile temsil edilir. Manyetik alan (Φ) zamanla değiştiği için zamanın bir fonksiyonu olarak ifade edilebilir [Φ=f(t)]. Zaten dΦ/dt nin 0 olmaması için Φ’nin zamanın bir fonksiyonu olması gerektiği görülmektedir. Φ’nin birimi Wb veya Tesla’dır.

Burada endüksiyon formülünde Φ yerine BA yazarsak e=-d(BA)/dt olur. (Bir sarımlı iletken için) İletkenin dx kadarlık bir hareketi ile süpürdüğü alan dA=ldx kadardır. dA yerine ldx yazarsak buradan e=-Bldx/dt olur. dx/dt=v olduğuna göre e=-Blv ile gösterilebilir.

Bu yasalar elektrik makinelerinde kullanılan ve elektrik makinelerinin çalışma prensiplerini açıklayan temel yasalardan ikisidir.

“El Yapımı manyetik Fener” hakkında 5 yorum

  1. Bence kafasına şapka takıp bu aletide uygun şekilde monte edebilirse başını sürekli de sallarsa gece yolunu bulabilir.(Tabi deli diye tımarhaneye tıkmazlarsa:))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir