İçeriğe geç
Ana sayfa » Dünyanın en küçük buhar motoru

Dünyanın en küçük buhar motoru

Dunyanin en kucuk buhar motoru

Dünyanın en küçük buhar motoru

christiansen & meyer firması tarafından 45-50’li yıllarda diesel’lerin yükselişi üzerine üretilmiş, ekonomik olma hedefinde olan makinalar. firma tarafından bu aletler özellikle buhar makinası değil, buhar motoru olarak adlandırılmıştır. ancak makinanın üretimini takip eden yıllarda kontrol edilebilir pitch’li (cp) pervanelerin yaygınlaşması diesel motorların tekrar avantajlı hale gelmesini sağlamış, bu makinaları tarihe gömmüştür.

buhar gücünün ulaşabildiği son nokta olan bu makinaların, istanbul’daki fairfields ve taranto’da inşa edilmiş şehir hatları vapurları dışında ne başka bir gemi ne de kara tesisinde eşi bulunmaktadır.

“Dünyanın en küçük buhar motoru” hakkında 13 yorum

  1. Merhabalar, gerçekten yararlı, gençleri bilgilendiren ve model makinacılığı teşvik eden bir site. Emeğinize sağlık..Küçük bir katkı olarak videodaki buhar motoruna “en basit” diyebiliriz. Benim bulabildiğim en küçük makina olan Ikbal Ahmed yapımı pistonlu motorun bağlantısı aşağıdadır.
    Saygılarımla,
    Zeki Turgut
    http://www.modelmakineler.com/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=3&Itemid=64&limitstart=20

  2. Çok basit bir motor olmasına rağmen oldukça güzel. Sayın BRC fark ettiyseniz delikten içeri giren teller yana doğru eğilmiş. Tel ısınınca teli ne tarafa doğru çevirmişseniz o yönün aksine dönüyor. Isı onu itmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir