İçeriğe geç
Ana sayfa » Direkte oluşan ark

Direkte oluşan ark


 

 
Direkte oluşan ark Video.

Yeni bir şey Öğren !

Elektrik ark ocağı ile demir çelik üretimi

Elektrik ark ocağı demir çelik üretiminde bir alternatiftir. Temel oksijen metodunun aksine elektrik ark ocağı sıcak metal kullanmaz. “Soğuk” metal ile doldurulur (bu da normal olarak hurda çeliktir).

Hurda çelik elektrik ark ocağına üstten vinçle boşaltılır, ardından ocağın kapağı örtülür. Bu kapak ark ocağına idirilen üç tane elektrod taşır. Elektrodlardan geçen elektrik bir ark oluşturur ve açığa çıkan ısı hurdayı eritir. Bu işlemde kullanılan elektrik miktarı 100.000 kişilik bir şehrin ihtiyacını karşılayacak kadar fazladır.

Eritme prosesinde diğer metal alaşımlar gerekli kimyasal kompozisyonu sağlamak için ilave edilir. Çeliği saf hale getirmek için ayrıca oksijen de üflenir.

Kimyasal kompozisyonun kontrolu için örnekler alındıktan sonra ark ocağı yana yatırlıp erimiş çeliğin üzerinde yüzen cüruf dökülür. Hemen sonra ark ocağı diğer yana yatırlıp erimiş çelik bir potaya aktarılır. Buradan ikinci bir işlem başlar ya da “caster”a nakledilir.

Modern ark ocağı her erimede 150 ton kadar hurda işleyebilir. Bu işlem yaklaşık 90 dakika sürer. Ark ocağı ile çelik üretimi aynı zamanda ekonomiktir. Üretilen her ton çelik 7.4 GJ enerji tüketir, bu da diğer üretim metodunun tüketimi olan 16.2 GJ’e göre hayli düşük kalır (demin dediğimiz gibi 7.4 GJ ise 100,000 nüfuslu bir şehrin tüketimine eşittir).

Tam Çelik olarak elektrik ark ocağı ve diğer ekipmanları büyük bir itina ile üretmekteyiz. 120 ve 150 ton çelik kapasiteli ark ocakları ise ürün portföyümüzün bir parçasıdır.

Yeni ark ocağı imalatının yanısıra düşük kapasiteli ark ocaklarında gerekli değişiklikleri yaparak kapasite arttırımına da gidebiliriz.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir