İçeriğe geç
Ana sayfa » CAD CAM’da bot tasarımı

CAD CAM’da bot tasarımı

Bot tasarımı

CAD CAM nedir ?

CAD: Bu kısaltma Computer Aided Design ingilizce kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçesi Bilgisayar Destekli Tasarım ‘dır piyasada çeşitleri çoktur. CAD genel olarak proje ve teknik resim çizimlerinde kullanılır. Teknik elemanlar için çok büyük bir öneme sahiptir. (AutoCAD, Mechanical Desktop, SolidWorks, inventor, Catia vb..)

CAM: Bu kısaltma Computer Aided Manufacturing ingilizce kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçesi Bilgisayar Destekli İmalat ‘tır. Bu yazının yayınlanmasından 2 sene öncesine kadar çok yaygın olmayan CAM Programları günümüzde büyük önem kazanmıştır. CAM programları karışık biçimli veya elle yazılması zor olan, daha uzman konuşursak elle yazılması imkansız olan parçaların CNC tezgahlarında işlenmesi için, gerekli NC kodlarını, verdiğiniz parametrelere göre oluşturan programlardır. Önceden sadece CAM üzerine yazılan programlar yerine; günümüzde firmaların aynı data üzerinde çalışmayı kolaylaştırmak ve gereken ihtiyaçlara cevap vermesi için CAD ve CAM modülleri aynı paket program içerisinde gelmektedir.

Sanayi’deki en büyük CADCAM programı payına Catia sahip olmakla beraber, en büyük takipçisi UniGraphics ‘tir. SolidWorks ve AutoCAD en çok kullanılan CAD programıdır. SolidWorks için CAM programı CamWorks ve SolidCAM, Autocad için yeni yeni piyasaya sürülen AutoCAM programları mevcuttur.

“CAD CAM’da bot tasarımı” hakkında 1 yorum

  1. Once managing a move, think of yorlseuf as the foreman and everyone else as your workers. Someone has to take charge in a move, and ladies this is the example we mortal to step up. From planning to packing, it is absolutely essential that there is someone who can […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir