İçeriğe geç
Ana sayfa » Bara Sistemleri-Bölüm-1

Bara Sistemleri-Bölüm-1


 

 

Tek Baralı Sistem ve Manevra Özellikleri

Tek baralı sistemde transformatör ve hatlar; kesici ve ayırıcılar üzerinden aynı baraya bağlıdır.Tek baralı sitemde, herhangi bir kısımda bakım ya da arıza çalışması olduğunda enerji kesintisi olması dezavantajdır. Tesis maliyeti yönünden ucuz ve işletme kolaylığı ise avantajıdır.

Tek Ana Bara + Transfer Baralı Sistem ve Manevra Özellikleri

Transfer baralı sitemde iki bara mevcuttur. Bu baralardan, bara giriş ve hat kesicilerinin ayırıcılar üzerinden bağlı bulunduğu baraya Ana Bara, hat ve trafoların bir ayırıcı ile bağlı olduğu baraya Transfer Bara denir.

Normal işletme şartlarında ana bara enerjili, transfer bara enerjisizdir. Ana bara ile transfer bara arasındaki kesiciye Transfer Kesici denir.

Transfer kesici transfer ayırıcılar ile bara sistemindeki arızalı veya bakım yapılacak kesici yerine geçirilecek enerjinin sürekliliği sağlanır. Yerine geçtiği kesicinin korumalarını da üzerine alır.

Bilgiler ve sunum Mühendis Sayın Mehmet ŞENLENMİŞ tarafından hazırlanmıştır.

Mehmet ŞENLENMİŞ

Elk-Eleltronik Müh.

EÜAŞ Sır HES

“Bara Sistemleri-Bölüm-1” hakkında 3 yorum

  1. hocam şemadaki numaralarla ilgili bir yanlışlık var sanırım kafama takıldı.trafo fiderini normal hale getirme anlatımında 5424 diye bir ayırıcı göremedim şemada

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir