İçeriğe geç
Ana sayfa » 380 kV ayırıcı açma manevrası

380 kV ayırıcı açma manevrası

MANEVRA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR​

1-) YAPILACAK ÇALIŞMA ZAMAN VE EKONOMİK TASARRUF SAĞLAYACAK OLSA BİLE İŞ
GÜVENLİĞİ ÖNELEMLERİ ALINMADAN İŞE BAŞLANMAYACAKTIR.

2-) AŞAĞIDA BELİRTİLEN İŞ GÜVENLİĞİ MALZEMELERİ OLMADAN MANEVRA VE ÇALIŞMA
YAPILMAYACAKTIR.
a) BİR ÇİFT SAĞLAM Y.G. ELDİVENİ VE Y.G. ÇİZMESİ
b) BİR ADET ISTAKA VEYA PERÇ
c) BİR ADET Y.G. KONTROL KALEMİ
d) BİR ADET İZOLAE HALI
e) BİR ADET FENER
f ) BİR ADET YALITKAN TABURE

3-) ÇALIŞILACAK BÖLÜMDE ENERJİNİN OLUP OLMADIĞI HER FAZ İÇİN Y.G. KONTROL KALEMİ İLE TESPİT EDİLECEK OLUP ÇALIŞMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE ÇALIŞILACAK BÖLÜMLERDE TOPRAKLAMA VE KISA DEVRE ETME İŞLEMLERİ YAPILACAKTIR.

4-) ÇALIŞMA YAPILACAK YERDE İZOLE SAĞLANDIĞINDA İLGİLİ EKİP KENDİ UYARI LEVHASINI ASACAK, KİLİT TERTİBATI VARSA KİLİTLEYECEKTİR.

5-) ÇALIŞMALARDA GEREKMESİ HALİNDE ENERJİ ALINAN MERKEZDEN (BİR ÖNCEKİ KABİNDEN, TEİAŞ TRAFO MERKEZİNDEN VS) ENERJİNİN KESTİRİLMESİNİN TEMİNİ İLE HATTIN ÇALIŞMA BİTİMİNE KADAR TOPRAKLATTIRILMASI GEREKECEKTİR.

6-) MODÜLER TİP HÜCRELERDE (KAPALI TİP SİSTEMLERDE) BİR ÖNCEKİ MERKEZDEN ENERJİ KESİLMEDEN GİRİŞ HÜCRESİ KESİNLİKLE TOPRAKLANMAYACAKTIR.

7-) XLPE KABLOLARDA KAPASİTİF BOŞALMAYI SAĞLAMAK AMACIYLA KABLO UÇLARI AÇILDIKTAN SONRA KISA DEVRE EDİLEREK TOPRAKLANACAKTIR.

😎 YÜK ALTINDA HER TÜRLÜ AÇMA VE KESME KESİCİ VASITASI İLE YAPILACAKTIR.

9-) ENERJİSİZ HALDE FİDER VE TOPRAK AYIRICILARININ NORMAL ÇALIŞTIĞI VE AYIRICI ÇENELERİNİN TAM KAPANDIĞI KONTROL EDİLMELİDİR. BARA VEYA HAT AYIRICISI AÇILIRKEN İLGİLİ KESİCİNİN AÇIK VEYA AYIRICIDAN SONRAKİ BÖLÜMLERDE YÜK OLMADIĞI TAM VE KESİN OLARAK BİLİNMELİDİR (GEREKİYORSA İLGİLİ İŞLETME BİRİMLERİ İLE İRTİBAT SAĞLANMALIDIR).

10-) GÖRÜLEN KUSUR VE NOKSANLAR RAPOR EDİLECEKTİR.

11-) İŞ BİTİMİNDE TOPRAKLAMA VE KISA DEVRE İLE İLGİLİ TEDBİRLER KALDIRILACAK VE TÜM SİSTEM KONTROL EDİLDİKTEN SONRA ENERJİ VERİLECEKTİR.

12-) YAPILACAK ÇALIŞMALARDA ÖZET OLARAK BELİRTİLEN HUSUSLAR İLE BERABER “ELEKTRİK TESİSLERİNDE EMNİYET YÖNETMELİĞİ”NE UYGUN OLARAK HAREKET EDİLECEKTİR.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir