140 kW Francis Türbini test

11
19998
gösterim


Mikro HES’ ler
200 kW’ a kadar yapılan türbinlere mikro türbin adı verilmektedir. Ülkemizdeki akarsuların sadece %33 ü enerji üretimi için kullanılmaktadır. Üstelik hidroelektrik santrallerin işletme ve bakım maliyetleri diğer termik, doğalgaz ve nükleer santarllere göre çok düşüktür.

Dünya genelinde küçük HES potansiyeli toplam potansiyel içinde
%5 – % 10 arasında değişmektedir.

Ülkemizde ise, hesaplanmış toplam ekonomik güç içerisinde küçük HES’lerin oranı bugüne kadar tamamlanabilmiş etüdlere göre %2 civarındadır.

 Ülkemizin topografik ve hidrolojik şartları itibariyle bu oranın dünya genelinde olduğu gibi % 10 lara ulaşacağı düşünülmektedir.

 Küçük HES ve Mini HES projelerinin önemli bir avantajıda, mahalli enerji talebi için enerji nakil hattına (ENH) gerek olmaması ve yatırım maliyetinin düşük olmasıdır.

Kısaca “KENDİ ELEKTRİĞİNİ KENDİN ÜRET” prensibine kendi suyunu kullanarak uyulmasıdır.

 Pek çok yüksek maliyetli enerji altyapı tesislerine gerek duyulmadan realize edileceği için; TEMSAN tarafından Mikro ve Mini HES üretimine başlanılmıştır.

TEMSAN’ın bu çalışmaları sonucunda yerli kaynaklara bağlı enerji üretimi arttırılarak, dış enerji girdilerinin payı azalacaktır.

https://www.temsan.gov.tr/mikroturbin.html

 

11 YORUMLAR

  1. bu bılgılerı benımle paylasdınız ıcın tsk ederım ayrıca 100kw lık jenaratoru calıstırabılmem ıcın bana nekadar suya nekadar yukseklıe ve nasıl bır fana ve bana malıyatını gonderırsenız sevınırım ama ıvedı olsun lutfen sımdıden tesekur ederım.

  2. YERÇEKİMİ GÜCÜ, MERKEZ KAÇ KUVVETİ, KÜTLE(AĞIRLIK) kÜTLENİN HAREKET GÜCÜNÜ KULLANARAK HİÇ BİR YAKITA İHTİYAÇ DUYMADAN GÜNEŞ VE RÜZGAR DAHİL TAMAMEN METALDEN MAMUL ELEKTİRİK ÜRETEN MAKİNEYİ BULDUM.

  3. 400 l sa debi 45m düşü budeğerleregöre francıs türbin yaparmısınız kaclirayaolurbilgiverirseniz telefonunuzu veaçıkadresinizi bildirin hayılı işler dilerm

  4. Türkiyenin tek sadece endüstriyel balata imalatı yapan firmasıyız. HES / hidro elektrik santral projelerine balata imal etmekteyiz. Balata imal ettiğimiz proje referanlarımızı iletişime geçtiğiniz takdirde sizlerle paylaşabiliriz.

  5. Hayırlı günler 5 kW lık elektrik üretmeyi elde etmek istesem kaç tonluk su haznesine ihtiyacım var veya kaç bar basınç olması lazım teşekkürler

CEVAP VER

Yorumunuzu yapınız
Lütfen adınızı yazınız