Reklamlar
Jiroskop Nedir ? Ne İşe Yarar ?
http://videoteknik.teknikvideo.net/grs.flv           
 
 
Puan: 
21.500 Teknik izlenim

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylanmadı-Oy ver !)
Loading ... Loading ...


Eklenme: Temmuz 20, 2011

Her yönde dönen ve yalnız kütle merkezi sâbit olan bir kütle veya tekerlek. Gemilerin hareketini kontrol için kullanıldığı gibi silâh yörüngesi kontrolünde ve yön tâyininde de kendisinden faydalanılır. Esas olarak jiroskop, bir tekerlek veya dönen bir silindir, rotor ve eksenden ibârettir.

Fransız Jean Bernard Leon Foucault 1852’de dünyânın döndüğünü göstermek için yaptığı bu âlete jiroskop ismini vermiştir. Ancak devamlı dönmeyi tatbik edecek bir teknik meydana gelmediğinden yaklaşık olarak 60 yıl jiroskop matematikçilerin oyuncağı olarak kalmıştır. Gemilerde çelik kullanılması arttıkça magnetik pusulaya güven azalmış ve jiroskopik pusula önem kazanmıştır. Önce Almanya’da ve daha sonra Amerika Birleşik Devletlerinde uygulama sahası ortaya çıkmıştır. Gemi ve uçakların hareketlerini kontrol etmek için jiroskopik âletler geliştirilmiştir. Gemilerde yalpa hareketlerini önleyen jiroskoplar, ayrıca torpidolara da yön vermek için kullanılır. 1943’te deniz toplarının yönlendirilmesinde istifâde edilmiştir. İkinci Dünyâ Harbi, jiroskopun hızla gelişmesini zorlamıştır.

Uçaklarda, otomatik uçuş kontrolünde ve rota tesbitinde önemli kullanış alanına sâhiptir. Yeraltında ise petrol kuyularının ekseninin şaşmaması, önemli durumlarda jiroskoplarla sağlanır.

Roket, füze ve güdümlü nükleer füzelerin hassas hız ve ivme ölçümlerinde jiroskop vazgeçilmez bir vâsıtadır. Ölçümlerde kullanılan hassas âletlerin yalnız harekete âit değerleri ölçmesi istenildiğinden dolayı yerçekimi etkisinin gözönüne alınmaması gerekir. Bu ise jiroskop ile sağlanır. Böylece ölçümün yerçekimine dik olarak yapılması gerçekleştirilir. Ölçü âletlerinin konulduğu tablanın kullanılan bir kaç jiroskopla yatay iki eksen etrafında kararlılığı sağlanır.

 1. Erkan Yılmaz
  21:22 on Kasım 18th, 2011

  jiroskop

 2. Hakan Berke
  14:38 on Aralık 31st, 2011

  hb

 3. Cihan Meşrefoğlu Erzinlioğlu
  08:44 on Şubat 17th, 2012

  Bir bakmak gerek…

 4. Bahri Bektas
  09:58 on Eylül 6th, 2012

  Cihan abi nasilsin iyimisn hc grsemedik y tanimadin heral abi bi ara grselim y.

 5. Enes Sucu
  23:04 on Ocak 29th, 2013

  artık akıllı telefonu olan herkesin cebinde jiroskop var

 6. hakan
  18:10 on Mart 13th, 2013

  bence jiroskop farklı maksatlarla da kullanılabilir

 7. Mehmet Sari
  12:42 on Nisan 10th, 2013

  bizim genç bilimcilerimizinde benzer ürünler geliştirmelerini temenni ederim.

Yorumunu Gönder !

Uçak, Uzay, Yer çekimi, konusunda videolar