3D Gözlük yapımıAdım adım 3d gözlük yapımı. İlginç video , teknik video izle

BU GÖZLÜKLER SİNEMADAKİ GÖZLÜKLER DEĞİLDİR. ONLARI EVDE YAPMAK ŞU AN İÇİN SÖZKONUSU DEĞİL. ÇÜNKÜ ÇOK ÖZEL GÖZLÜK CAMLARI KULLANIYORLAR. IŞIĞIN DİK VE YATAY DALGABOYUNU AYIRABİLEN POLARİZE CAMLAR GİBİ. AŞAĞIDA KIRMIZI CAMGÖBEĞİ (RED/CYAN) GÖZLÜK YAPIMI ANLATILIYOR.

gozlukkalip 480x273 3d Gözlük Yapalım

http://www.smm.org/studio3d/files/glasses.pdf adresindeki tek sayfalık Acrobat Reader dosyasını yazıcıdan bastırın. Her parçayı ayrı ayrı kesin.

Bu parçaların göz kısımlarını çıkarın. Açılan boşluklar için sol göze kırmızı, sağ göze cyan denen mavi tonu gelecek şekilde kalın jelatin yerleştirin.

Sayfanın altında ikinci gözlük sandığınız :) parçaları jelatin yapıştırdığınız parçaların tam üstüne gelecek şekilde yapıştırın.

Önemli bir detay var. En çok sorulan şey bu jelatinlerin yani göz kısımlarına gelecek saydam plastiklerin / asetat da olur / nereden bulunacağı. Ben şahsen bir çok saydam plastikle deneme yaptım. Birgün sahnede tiyatro izlerken ışıkların renk değiştirmesi için kullanılan filtre plastiği gördüm. Sonra bu filtreleyen plastiği inceleyince PAR64 denen bir saydam plastik olduğunu öğrendim. Büyük kırtasiyelerde böyle tarif edilince kırmızı ve Cyan renk istenmeli. Kırmızı bulmak kolay ama mavi ile yeşilin ortasındaki bir renk olan Cyan için deneme yapmanız gerekebilir bir kaç mavi renk alıp. Ancak kesinlikle koyu mavi değil. Açık bir mavi tonu.

Kulak tutacak sapları da karşılıklı yapıştırdıktan sonra ön kısma sabitleyin. Evet gözlüğünüz hazır!

Post Author: admin

3D Gözlük yapımı” için 3 yorum

 • meto

  (03 Ocak 2011 - 13:14)

  akılıca

 • asker

  (28 Nisan 2011 - 14:51)

  bir ara bir yerlerde görmüştüm ama bu kadar detaylı olduğunu sanmıyorum gerçekten bu iyi oldu şimdi dosyayı indiriyorum
  yıllar önce normal kırtasiyeden aldığım bir kaç jelatin vardı denedim olmamıştı yine bayıla bayıla sinemada 3tl yi bir kağıt gözlük için basmıştım
  şimdi cebimde gezdiririm 😀 emeğinize sağlık teşekkürler

 • Cengiz Açarı

  (31 Ocak 2013 - 23:44)

  Meraklılarına kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın