Rüzgar enerjisiyle su temini

RÜZGAR İLE SU TEMİN ETME

Derin kuyu pompalarından su çekmek için pervanenin ana miline krank biyel mekanizması ile bağlı olan bir emme basma tulumba vardır. Ana mil (pervane) takriben 60 s/dak. hızla döner. Bu ortalama devirdir. Rüzgârın hızlı olduğu anda pervane daha hızlı dönebileceği gibi yavaşladığında da hiç dönmeyebilir. Sistemin gücü yaklaşık olarak 05 beygir kadardır. Ancak sistemin gece ve gündüz devamlı çalışacağı göz önüne alınırsa verimi yüksek sayılır.

Bir havuzda toplanan su sulamacılıkta kullanılabilir. Ayrıca içme suyu temininde de kullanılabilir. Memleketimizin çeşitli üniversitelerinin ve akademilerinin makina ve ziraat fakültelerinde bu konuda araştırmalar yapılıp projenin verimli olmasına çalışılmaktadır. Bu sistem halen memleketimizde çeşitli kuruluşlar tarafından yapılıp kullanılmaktadır.

ELEKTRİK ELDE ETME

Bu konudaki ilk çalışmalar Danimarkalılar tarafından yapılmıştır. Danimarkalılar daha da ileri giderek bir asenkron generatör yardımıyla enterkonnekte sisteme enerji verebilmişlerdir. Hollanda ise zaten yel değirmenleriyle doludur. Almanların “Growian” adını verdikleri dev aerojeneratör 100 m çaplı bir pervaneye sahip ve 100 m yüksekliğindedir. Gücü ise ancak 2-3 megawatt (MW) dır. Son zamanlarda Grovvian’ı geliştirip 5 mw lik bir santralı yapmayı başarmışlardır. Fransa’daki tecrübeler ise Almanya’dan geri kalmayacak durumdadır.

Amerika’da ise rüzgârdan azamî istifadeyi sağlamak için kompütürlerle donatılmış ve otomatik olarak kanatlarını rüzgâr yönüne dik olarak ayarlayabilen rüzgâr generatörleri “Giromill” yapılmıştır. Bunların gücü şimdilik 40 Kw’dır.

Rüzgâr generatörleri asenkron generatörle elektrik üretebileceği gibi doğru akımı üretip bunlan akümülatörlerde depo edebilir ve toplanan bu enerji ısıtma aydınlatma soğutma ve buna benzer ihtiyaçlarda kullanılabilir.

Bir aerojeneratörden elde edilebilecek azami güç:

W=285.10-4.V3.D2 (kilowatt) dir.

D= Rüzgâr hızı (m/sn)

D= Türbin çarkı çapı (m)

V= Rüzgâr hızı (m/sn) Yukarıdaki formüle göre güç hızın kübü ve çarkın çapının karesi ile artmaktadır. Yerden 80 m altındaki aerojeneratorlerde verim % 60 daha yukarılarda ise % 65 civarındadır.

Yerden 100 m yükseklikte çalışacak 2 kw’lık bir aerojeneratörün inşaası bugün için problem teşkil etmez; ancak daha yüksek ve daha güçlü santrallar kurulmasında inşaat problemleri çoğalmakta ve titreşimler ortaya çıkmaktadır.

Temennimiz bugün yurdumuz için yeni olan bu konunun gelecekte daha fazla alâka görüp enerji açığını kapatmada bir çare olarak düşünülmesidir.

Emme basma tulumba

Emme basma tulumba
Emme basma tulumba

Emme pompa, çekilecek akışkanı pistonun sadece yukarı hareketiyle çekip akıtan pompa türüdür. Pistonun yukarı hareketi sırasında aynı anda silindirdeki su boşaltılırken bir yandan da silindir yeniden kaynaktan su ile doldurulmaktadır.

Emme-basma tulumbada ise su öncelikle silindire çekilir ve pistonun aşağı hareketi ile pistondaki çıkıştan dışarı pompalanır.

Tulumbalardaki kapakçıklar sadece tek yöne açılabilen kapaklar olup silindirdeki suyun akış yönüne ve basınca göre kapanıp açılmaktadır.

“Rüzgar enerjisiyle su temini” için 15 cevap

 1. Bende böyle birşey planlıyorum. 150 metre uzaklıkta ve 15 metre derinlikteki bir dereden sulama suyuamacıyla bunu yapmak için nasıl bir pompa ( tulumba) kullanılmalıdır. mesleğim itibariyle teknik konulardna çok anlamıyorum bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum

 2. mail adresi gözükmüyor ben mail adresi yazayım eklerseniz oradan görüşebiliriz. yardımcı olursanız sevinirim. maksat_muha_bbet@hot…

 3. Benim de tekirdag yoresinde 15-20 metre derinlikteki kuyudan suyu bir su havuzuna pompalamam icin gereklikli rüzgarla çalışan bir tulumba sistemini nereden temin edebilecegimi yazabilirseniz cok sevinirim. Manisa yöresinbde gormustum bu sistemi ancak trakya ve civarinda bu konuda yardım alabilecegimiz firmalar biliyor musunuz?
  hakangunes@yahoo.com

 4. hakan bey sizin su çekmek istediğiniz mesafe 7 m üzeri olduğu için bu sistem sizin işinizi görmez bence derin kuyu pompası kullanmanız lazım ille alternatif enerji sistemlerinden faydalanmak istiyorsanız güneş enerjisi ile çalışan derin kuyu pompalarını araştırın .umarım yardımcı olmuşumdur.

 5. bingöldeki baba ocagindaki evimize yada yaylaya kurmak isterim acaba nasil temin edebilirim yardimci olsaniz sevinirim cevabinizi bekliyorum saygilar

 6. yazinizdan anladigim kadar,size rüzgar gülünden ziyade su gücü pompasi veya ingilizceden tercüme olarak da kullanilan su kocu pompasi gerekli.

  su kocu pompasini türkiye de yapip pazarlayan benim bildigim bir kisi var. isterseniz size internet adresi veya tel. numarasini verebilirim.

  bunun yaninda da size yardimci olacak sayfa da bugday derneginin kurucu üyelerinde bir kisinin babatepe de

  kurdugu ciftlik te kullandigi yurt disindan temin ettigi su kocu pompasi ile yüzlerce metre ilerideki bir dereden

  yokus yukari kendi ciftligine su getirdigi bilgisidir.

  sayet internet sitesinde hydraulic water pump girerseniz daha fazla yeterli bilgi alabilirsiniz.

  buna ragmen siz yine de rüzgar gülü su pompasi ile calismak istiyorsaniz,size bununla iligili olarak da 2 adres veya tel. numarasi verebilirim.

  benimle iligili biraz bilgi vermek istiyorum, alpullu ile lüleburgaz arsinda bir köyde 5 dönümlük bir tarla/bahcem var. icinde 65-80 tane cesitli büyüklükte cesitli

  agaclarim var. bütün bu agaclarin otamatik sulamasi bahcede bulunan iki körkuyu üzerindeki rüzgar gülü su pompasin dan saglaniyor.

  sizin sörununuza yardimci oldugumu düsünüyor, islerinizde basarilar temenni ederim.

 7. izmirde dereye 15 metre mesafede bir meyve bahçem var.tulumba çaktırdım 21 metrede su bulduk 6 metrede su var 3 sene idare etti sonra kurudu .tulumbayı yapan usta çökme olduğunu söyledi ve ilk yaptığı kadar para istedi.bu boruyu ben açabilirmiyim. benzinli su motorum var dereden sulama yapıyorum rüzgar gülü ile dereden su alabilirmiyim .fikirlerinize ihtiyacım var teşekkürler

 8. Ülkemizin birçok bölgesi rüzgar enerjisi potansiyeline sahip, İsmail Bey de bu enerjiyi kullanarak hem kendi ihtiyacını görüyor hem de bu sistemi kullanmak isteyenlere yardımcı oluyor. Daha önce dalgıç pompa, su motoru, gibi sistemlerle suyunu çıkartıyor ve arazilerini suluyordu. Haliyle yakıt masrafı yüksek geliyordu.Bundan bunalan İsmail Bey kafasındaki projeyi uygulamaya koydu ve Rüzgar Enerjisi ile sıfır maliyete tarım arazilerini sulamaya başladı.Şimdi bu sistemin nasıl çalıştığını İsmail Bey’den dinleyelim.
  Sistem Nasıl Çalışır ?
  Rüzgar Enerjisi ile 10 metrelik kule üzerinde dönen çark (Pervane ) mekanizmayı harekete geçiriyor ve mekanizma tulumba sayesinde kuyudan suyu çekiyor.Sistemin çalışması için az bir rüzgar olması yeterli.Rüzgarlı havalarda günlük 25 -30 ton a kadar su çekebiliyor.
  Ne kadar Su pompalayabiliyor ? Kaç Ton ?
  Rüzgar Gülü, normal rüzgar alan havada günlük 10 – 15 ton arası su çekip-bunu pompalayabiliyor.Normal üzeri rüzgarlı havalarda ise 25-30 tona kadar suyu çekip pompalayabiliyor.

  Kullanım Alanları Nelerdir ?

  Tarım alanları sulamasında, büyük avantaj sağlar. Rüzgar enerjisi ile elektriğe para vermeden su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 250 metreye derinliğe kadar su çekebilir ve 1000 metreye kadar su iletebilirsiniz. İhtiyaca uygun değişik ebatlarda çark ve kule sistemlerimiz vardır.

  Teknik Özellikleri Nelerdir?
  250 metre derinliğe kadar su çekme imkanı
  Kule Yüksekliği : 6 – 30 metre
  1000 metre ileriye su pompalama imkanı
  İsteğe göre saatte 1 – 9 ton arası su atma kapasitesi
  Çapları 1 – 7 metre arasında değişebilen pervaneler üretme imkanı
  Tüm bu çalışmalar sizin ihtiyacınıza göre değişebilmektedir.

  Sistemin Maliyeti Nedir. ?
  Sistemin maliyeti müşterinin isteğine göre değişmektedir.
  Maliyeti Etkileyen Faktörler
  · Kule Yüksekliği 6 – 30 Metre Arası Değişmektedir.
  · Pervanenin Çapı 1- 7 Metre Arası Değişmektedir.
  · Saatte pompalayacağı su miktarı 1 – 15 Ton Arası Değişmektedir.
  Müşterilerimiz kendi ihtiyaclarına göre bu sistemi kurdurabilmektedirler…
  Sistem Hakkında Daha Fazla Bilgi Sahibi Olmak için Rüzgar Gülü Fotoğraflarını İnceleyebilirsiniz

  İletişim

  Daha Fazla Bilgi Sahibi Olmak veya Fiyat Almak için bizi arayabilirsiniz
  ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  Öztürk Tarım Aletleri – Tarımsal Sulama Sistemleri

  Yetkili : İsmail ÖZTÜRK

  Adres : Bigadiç – BALIKESİR

  TEL : 0 538 717 91 10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir