Birim Bilgi Teknolojileri

HBYS – Hastane Bilgi Yönetim Sistemi nedir?

Ekonominin temel prensipleri arasında olan “kısıtlı kaynakla talebin dengelenmesi” kuralının sağlık sektöründeki karşılığı, giderleri azaltmak; kaçakları önlemek; kişileri değil süreçleri kontrol etmek olarak ortaya çıkıyor. Hastanelerde bu sürecin hayata geçirilmesinin en başta gelen sonuçları ise hasta memnuniyeti ve güvenliği.

BT desteğiyle yapılan tıbbi çalışma, eğitim, iletişim, veri toplama, bilgi işleme ve yönetme, tıbbi karar verme ve bilimsel çözümleme yöntemleri, yani “Tıp Bilişimi”, dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli gelişmeler kaydederek sağlık sistemlerinde köklü değişiklikler yaratmaya hazırlanıyor. Bu süreci erken fark edip sistemlerini bu doğrultuda güncelleyen hastaneler, giderlerini ilk aşamada %30 civarında düşürmeyi başarıyor.

Birim Bilgi Teknolojilerinin ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına özel geliştirdiği Birim HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) tıbbi hataları azaltan, sonuçları iyileştiren, verimliliği artıran, kaliteli hizmet veren ve maliyetleri düşüren  uygulamalar bütününden oluşuyor.

Birim HBYS ile hastanelerdeki tüm birimler uçtan uca entegre bir sistem üzerinde izleniyor, hasta güvenliği artırılıyor. Faturalama sürecinde oluşabilecek kaçaklar önlenerek, stoklar kontrol altında tutuluyor. Kısacası, Birim HBYS, hastanelerin hizmet kalitesini artırarak, hastaların yaşam kalitesini yükseltiyor. Birim HBYS, sağladığı maliyet tasarrufunun yanı sıra bir ayda 3080 saatlik bir zaman tasarrufu yaratıyor.

Birim HBYS ile “sağlıklı” uygulamalar

Birim HBYS, Medikal ve İdari Uygulamalar olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Medikal Uygulamalar:
– Randevu -Hasta kabul süreçleri
– Poliklinik Uygulamaları
– Klinik Uygulamaları
– Ameliyat ve Diğer Klinik Uygulamaları
– Eczane Bilgi Yönetim Sistemi
– Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi
– RIS – PACS

İdari Uygulamalar:
– Finansal Süreçler
– İnsan Kaynakları Yönetimi
– Malzeme Yönetimi

İdari bölüm içerisinde yer alan muhasebe uygulamalarıyla, medikal uygulamalar sonucu oluşan parasal değerlerin yönetimi sağlanıyor. Bir ucu ambarla entegre çalışan satınalma, vezne, saymanlık ve fatura modülleri ile entegre muhasebe uygulamaları sayesinde parasal yönetim kontrol altında tutuluyor. Detaylı raporlar alınarak, finans yönetimi yönlendirilebiliyor, gerekli önlemler zamanında alınabiliyor. Personel özlük, maaş ve ek ödeme uygulamaları sayesinde hastane çalışanlarıyla ilgili her türlü sicil bilgileri, maaş ve ek ödemeler kolaylıkla yönetilebiliyor.

“Birim Bilgi Teknolojileri” için 2 cevap

  1. birim in bu yayınladığı video nun içeriğinin gerçekleri yansıtmadığının bilinmesi gerekitiği için yorum olarak yazmak gereksinimi duydum.
    Tamemen düzmece.

  2. ben bu video yu yeni gördüm ama daha öncede görseydim eminimki birşey degişmezdi hepimiz biliyoruzki bırakın bu teknolojiyi kullanıp müdahale edilmeyi biz kendimiz doktoru bulup derdimizi söyleyemiyoruz cünki onların çay içip mesayi satini nezaman bitecegini gözetlemekten cevap vermeye vakitleri olmuyor bütün doktorlar için konuşmuyorum onlar kendilerini biliyorlar.?.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir